Strona główna  Italiano                       
Misja Zakonu
Władze Zakonu
Historia Zakonu
O Ambasadzie
Ambasador Zakonu
Kontakt z nami
FAQ
Linki
Strona główna SMOM
 

Ambasador Zakonu w Polsce


 

 

 

Ambasadorem Suwerennego Wojskowego Zakonu Szpitalników ¦więtego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim  w Polsce jest

J. E. Vincenzo Manno

 

 

 

Życiorys J. E. Ambasadora
 

Vincenzo Manno urodził się 3 września 1937 r., otrzymał dyplom uniwersytecki w dziedzinie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Rzymskim w 1959 r. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1960 r. 

Był konsulem w Barcelonie (kwiecień 1963 r.), a następnie (1967-1975) pełnił liczne funkcje dyplomatyczne w Ambasadach Włoch w Warszawie, Wiedniu i Berlinie Wschodnim.W latach 1976-1979 w MSZ włoch, pracował na stanowisku Dyrektora Departamentu Europy Zachodniej, USA i Kanady.

W latach 1979 - 1984 był Ministrem Ambasady przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Niezwykle ważnym doświadczeniem było sprawowanie przez J.E. vincenzo Manno funkcji Ambasadora Włoch na Kubie (luty 1984 - grudzień 1988) i w Warszawie (grudzień 1988 - luty 1993). To ostatnie stanowisko pozwoliło mu obserwować przejście Polski od ustroju socjalistycznego do systemu wolnorynkowego po 1989 roku. Zadaniem p. ambasadora Manno, było też przygotowanie wizyty Prezydenta Republiki Włoch Francesco Cossiga, pierwszej głowy państwa zachodniego, co jednocześnie kończyło odizolowanie polityczne Polski po ogłoszeniu Stanu Wojennego.

W latach 1993 - 1994, uczestniczył jako Przedstawiciel włoskiego Przewodnictwa Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (K.B.W.E.), oraz w mediacjach podczas kryzysu abchaskiego w Gruzji.

Przewodniczący Komisji do spraw rewizji Układu z Osimo z Chorwacją i Słowenią (grudzień 1993 - lipiec 1997).

Ambasador Włoch przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu (1997 - 2001).

Od 22 czerwca 2004 r. jest Ambasadorem Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego w Polsce ze stałą siedzibą w Warszawie.
W trakcie jego misji w Polsce, pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po okresie PRL, złożył Jego Wysokość Książę i Wielki Mistrz. Fra' Andrew Bertie, w maju 2007 (76 lat wcześniej pierwszą historyczną wizytę złożył Książę i Wielki Mistrz Ludovico Chigi Albani della Rovere w sierpniu 1931). Podczas wizyty J. W. Fra' Bertiego, podpisano umowę o współpracy sanitarnej i szpitalnej pomiędzy Zakonem i Polską. W maju 2009 r., po raz pierwszy w historii stosunków pomiędzy Zakonem Maltańskim a Polską, Prezydent R. P. z małżonką złożył zwrotną oficjalną wizytę Wielkiemu Mistrzowi Suwerennego Zakonu Maltańskiego, wtedy już Fra’ Matthew Festingowi. Dnia 19 października 2012 r. Jego Wysokość Wielki Mistrz Fra' Matthew Festing, przybył do Warszawy, aby zainaugurować wraz z J.E. Ministrem KiDN, Bogdanem Zdrojewskim, wystawę na Zamku Królewskim "Wokół Maltańskiego Krzyża" i został serdecznie przyjęty wraz z delegacją przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego.


J.E. ambasador Vincenzo Manno jest żonaty od 1973 r. z Elżbietą Modrzewską. Mają dwie córki.

 

 

Radcą Ambasady jest Pani Małgorzata Sieńczewska